نحوه کار دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان چگونه کار می کند؟

موارد استفاده دوربین مداربسته پلاک خوان

پوشش مناسب مناطق مورد نظر مستلزم درک ویژگی های دوربین های مداربسته ایست که برای این کار انتخاب شده اند. اگر نظارت دوربین های مداربسته در طول روز و شب نیاز باشد، یک دوربین با لوکس پایین بهتر است استفاده شود. اگر منطقه تحت پوشش در شب تاریک است یا دید محدود و یا بدون دید باشد، فناوری فروسرخ در دوربین مداربسته ممکن است گزینه مناسبی باشد.

یکی از جنبه های انتخاب گزینه های مناسب نظارتی، در نظر گرفتن زاویه پوشش ارائه شده توسط هر دوربین مداربسته است. اگر منطقه مورد نظر نظارت بر جریان ترافیک یا سرقت و خرابکاری احتمالی است، یک دوربین ثابت با لنز زاویه باز (wide) کافی است. با این حال اگر منطقه مورد نظر نیاز به تشخیص پلاک (LPR) و تشخیص فرد یا چهره نیز  باشد، دوربین مداربسته دیگری مورد نیاز است.

نحوه کار دوربین مداربسته پلاک خوان

نظارت تصویری توسط دوربین های مداربسته معمولاً برای نمای کلی صحنه استفاده می شود. یعنی یک نظارت کلی و نه جزیی بر تمام فعالیت ها در یک مکان خاص می باشد.  در صورت نیاز به بررسی جزئیات بیشتر در نمای کلی صحنه، انتخاب نوع دوربین را هدایت می کند. به عنوان مثال، اگر این نیاز به شناسایی خودرو، فراتر از مدل و ساخت خودرو یا تشخیص اینکه آیا یک پیکره انسانی مرد است یا زن و چهره آن مورد نیاز باشد، دوربین های تخصصی مورد نیاز خواهد بود.

به طور معمول، زمانی که شخصی یک دوربین مگاپیکسلی را انتخاب می کند به این دلیل است که نیاز به پوشش وسیع تری وجود دارد. برای نظارت بر مناطق بزرگ با کمترین هزینه ممکن، استفاده از دوربین های مداربسته با لنز چشم ماهی برای نظارت بر کل منطقه نیازها را برآورده می کند. با این حال، استفاده از لنز چشم ماهی برای پوشش هر چه بیشتر ناحیه ممکن است لزوماً جزییات بیشتری را به ما ارایه ندهد، بلکه فقط پوشش کلی تری را نسبت به دیگر دوربین های مداربسته به شما می دهد. مگر اینکه بخواهیم هر بخش از منطقه بزرگ را به صورت جزء به جزء با دوربین‌های مداربسته با مگاپیکسل بالاتر انتخاب کنیم. تشخیص چهره انسان و LPR هر دو عمق پیکسل بیشتری نسبت به دوربین مداربسته های عادی دارند.

کاربرد LPR دوربین مداربسته

LPR که گاهی به عنوان تشخیص خودکار پلاک خودرو (ALPR) شناخته می شود، که شماره پلاک خودرو را به پایگاه های داده ملی و یا بین المللی ارجاع می دهد، یک تصویر ویدیویی از یک پلاک می گیرد و سپس از یک الگوریتم تشخیص کاراکتر نوری (OCR) استفاده می کند که حروف حک شده بر پلاک را به مجموعه کاراکترهای ASCII تبدیل می کند. در جزئیات بیشتر برای اینکه این یک نمایش مناسب از LPR داشته باشیم باید حداقل ۲۵ پیکسل در سمت عمودی کاراکترهای پلاک خودرو وجود داشته باشد. این بدان معناست که در مجموع با ۵۰۰۰ پیکسل کل پلاک خودرو را نشان می دهد.

چگونگی کار دوربین پلاک خوان

کیفیت لنز، سنسور CCD یا CMOS، نرخ فریم و نرم‌افزار OCR همه اجزای سازنده یک LPR با کیفیت می باشند. نصب موفق دوربین برای LPR نیازمند دوربینی است که روی موقعیتی متمرکز شده باشد که پلاک‌های خودرو حداقل ۵۰۰۰ پیکسل از کل تصویر را بتواند تصویر برداری کرده و به نمایش بگذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *