دوربین مداربسته IR

تکنولوژی های دید فروسرخ IR و دوربین مداربسته

تکنولوژی فروسرخ برای دوربین های IR به چه کاری می آیند. با دوربین مداربسته کوروش همراه باشید تا در مورد فروسرخ IR و گرمایی دوربین مداربسته موضوعات جدید را متوجه بشید.

دوربین مداربسته و فروسرخ

به طور کلی دو گونه دوربین مداربسته امنیتی فروسرخ در دسترس است که هریک دارای فناوری های بسیار متفاوتی هستند. در مورد منابع دوربین مداربسته و فروسرخ در مقالات قبلی توضیح داده بودیم.

اشعه های فروسرخ لیزری و تصویربرداری حرارتی هر دو بخشی از طیف فروسرخ هستند که با مقدار انرژی موج نوری مربوط به طول موج آن اندازه گیری می شود. طول موجهای کوتاهتر دارای انرژی بیشتری هستند و برعکس ، طول موجهای بلندتر انرژی کمتری دارند. نور فروسرخ توسط یک جسم در سطح اتمی آن جسم ساطع می شود و دید آن با چشم غیر مسلح امکان پذیر نمی باشد.

دید در شب دوربین مداربسته

انواع نور فروسرخ

نور فروسرخ را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • فروسرخ نزدیک (نزدیک به IR). که نزدیک به نور مرئی بوده  و دارای طول موج هایی از ۰٫۷ تا ۱٫۳ میکرون  ، یا ۷۰۰ میلیاردم تا ۱۳۰۰ میلیاردم متر می باشد.
  • فروسرخ میانی (وسط IR). طول موج فروسرخ میانی از ۱٫۳ تا ۳ میکرون است. هر دو نور نزدیک IR و میان IR در انواع دستگاه های الکترونیکی از جمله کنترل از راه دور دستگاه ها به کار می رود.
  • فروسرخ گرمایی (IR-termal) که بزرگترین بخش طیف نور فروسرخ را اشغال می کند و دارای طول موج هایی از ۳ میکرون تا بیش از ۳۰ میکرون می باشد‌.

تفاوت روشنایی IR های دوربین مدار بسته

تفاوت اصلی میان روشنایی IR و IR حرارتی در این است که IR حرارتی، انرژی ساطع شده از یک جسم را به خودی خود می بیند و به بازتاب نور فروسرخ از یک جسم با استفاده از چراغ های IR لیزری یا LED نیازی ندارد.

چراغ های فروسرخ در دوربین های مداربسته امنیتی بسیار محبوب هستند. از مدلهای مقرون به صرفه گرفته تا چراغهای IR لیزری که به دوربینهای دوربرد اضافه می شوند. مارک های اقتصادی معمولاً چند ده چراغ فروسرخ LED را در اطراف لنز دوربین ثابت اضافه می کنند تا IR را از اشیا تحت نظارت بازتاب دهند. افزودن این چراغ های IR به دوربین مداربسته این امکان را می دهد که در تاریکی به معنای واقعی کلمه ببیند.

دوربین مداربسته IR

ده ها مارک تجاری وجود دارد که این ویژگی را در انواع مختلف دوربین های مداربسته خود ارائه می دهند. از انواع بولت گرفته تا انواع دام مقاوم در برابر خراب کاری. همه با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار موجود هستند. این دوربین های مداربسته معمولاً از سنسور های CMOS یا CCD مشابه سایر دوربین های مداربسته امنیتی، حتی با  لنزهای یکسان (پلاستیکی و/یا شیشه ای) استفاده می کنند.

گرد و خاک در دوربین مداربسته IR

یکی از مشکلاتی که با این دوربین های مداربسته زیاد برخورد خواهید کرد در دوربین های مداربسته نصب شده بیرونی و فضای باز و وجود و نفوذ گرد و خاک و کثیفی به این دوربین هاست.

در این شرایط گرد و خاک لزوماً مانع دید دوربین مداربسته نمی شود. ولی می تواند حسگر نور دوربین مداربسته را به اشتباه بیاندازد. این حسگر همان قطعه ای است که تعیین می کند که چراغ های فروسرخ LED چه زمانی روشن شوند. همچنین گرد و خاک موجب می شود که نور  فروسرخ به خوبی به اجسام نرسد و در طول روز تصویر به صورت رنگ پریده و با کنتراست کم ایجاد شود.

کثیف شدن دوربین مداربسته

راه حل  حرفه ای برای رفع این مشکل تهیه یک نورافکن IR جداگانه است که در کنار یک دوربین با کیفیت بالا نصب شده باشد یا یک نورافکن IR لیزری که بتواند نور IR را بر روی نقطه ای در فاصله زیاد متمرکز کند می باشد. بسته به سازندهT توان دستگاه و پیچیدگی آن این راه حل ها می توانند هزاران دلار هزینه داشته باشد. تکمیل یک دوربین مداربسته PTZ با چنین نورپردازی می تواند هزینه بر باشد. زیرا تنها یک منبع روشنایی نمی تواند  پوششی تمام و کامل برای محیط زیر نظر دوربین مداربستهPTZ ایجاد نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *