نور خورشید دوربین مداربسته

منابع نوری در دوربین های مداربسته

به طور کلی  دو گونه منبع نوری وجود دارد که بر عکاسی و در ادامه آن دوربین های مداربسته تأثیر می گذارد. با دوربین مداربسته کوروش همراه باشید تا استفاده درست از این منابع رو بدانید.

انواع منابع نوری دوربین مداربسته

به طور کلی دو گونه منبع نوری وجود دارد که بر عکاسی و در ادامه آن دوربین های مداربسته تأثیر می گذارد

  1. اولیه
  2. ثانویه

منابع اولیه شامل خورشید، ماه، چراغ خیابان و نمایشگر های رایانه است. منابع نوری ثانویه اجسامی هستند که می توانند نور را بازتاب دهند اما نمی توانند آن را تولید کنند مانند دیوارهای سپید، آینه ها و شیشه باز تابنده.

شدت نور

شدت نور در حقیقت همان توان روشنایی منبع نور اولیه است و توسط واحد هایی به نام candelas یا شمع اندازه گیری می شود. کندل ها تقریباً به اندازه  روشنایی نور یک شمع سنتی در هر فوت مربع است.

لومن واحد شار نوری بوده و تعداد لومن در متر مربع را لوکس می گویند. لوکس برای ارائه مشخصات مربوط به توانایی های نوری یک دوربین مدار بسته استفاده می شود. با این حال، هر سازنده از تنظیمات متفاوتی برای دستیابی به بهترین فاکتور لوکس ممکن استفاده می کند. به عنوان مثال اگر دوربینی دارای ۱/۱۵ ثانیه سرعت شاتر دوم با لنز ۶mm ​​f1.4 باشد، این دو عنصر به همراه  فناوری نمونه برداری افزایشی در نور کم، می توانند ضریب لوکس کاهشی چشمگیری را ارائه دهند. اما این ممکن است محبوب ترین یا موثرترین پیکربندی برای منطقه مورد نیاز پوشش نباشد.

نور طبیعی دوربین مداربسته

توزیع نور با استفاده از لامپ متال هالید خوب است اما کاملاً به سطح سدیمی نمی رسد.این دو سیستم روشنایی محبوب ترین سیستم هایی هستند که برای روشنایی تجاری در فضای باز استفاده می شوند. این روشنایی به نصف شمع در فوت مربع در ۶۰ فوت می رسد. افزایش روشنایی یک ناحیه زیر پوشش دوربین های مداربسته را می توان با لامپهای بیشتر و دوربین های نور کم برای جبران کمبود نور جبران نمود.

منابع نوری در انواع آب و هوا

Sony و Axis و Pelco همگی دوربین های مداربسته IP میانرده  ​​PTZ تولید می کنند. هر کدام دارای بزرگنمایی تا ۳۵ برابر و قابلیت زوم دیجیتال اضافی هستند. همه آنها دارای قابلیت پوشش دهی مشابه بوده و معمولاً از حدود ۲ درجه در تله فوتو تا حدود ۵۰ درجه در تنظیمات زاویه باز با لنز زوم استاندارد توانایی دارند. تفاوتهای کمی بین مدلها وجود دارد (علاوه بر نام تجاری) ، یکی از آنها عامل نور کم است.

منبع نوری در یک ستاره در شب، بدون ماه ۰٫۰۰۰۰۵ لوکس اندازه گیری می شود. آسمان شفاف شب بدون ماه (در مناطق شهری ؛ مناطق روستایی بسیار تاریک تر است) ۰٫۰۰۱ لوکس اندازه گیری می شود. اگر آسمان ابری باشد این مقدار به ۰٫۰۰۰۱ کاهش می یابد. ماه کامل در یک شب روشن ضریب لوکس را به ۰٫۲۵ افزایش می دهد و آسمان گرگ و میش  ۳ لوکس اندازه گیری می شود.

نور خورشید دوربین مداربسته

ضبط تصویر در تاریکی و بدون نور

دوربین های مداربسته IP Axis PTZ به صورت سیاه و سفید می تواند تا ضریب لوکس ۰٫۰۴ (Q6035 ، B/W: 0.04 lux در ۳۰ IRE f1.6) را ببینند. بنابراین بدون هیچ گونه نور اضافی در همه محورها می تواند ثبت تصاویر قابل تشخیص (سیاه و سفید) در گرگ و میش یا بدون هیچ منبع نور اضافه ای به جز ماه کامل در یک شب روشن به ثبت تصاویر بپردازند.

دوربین آنالوگ یا IP Pelco Spectra IV دارای ضریب لوکس ۰٫۰۰۰۱۵ (۰٫۰۰۰۱۵ لوکس در ۱/۱٫۵ ثانیه ، B/W) است ، به این معنی که می تواند تصاویر را بی هیچ منبع روشنایی و فقط با آسمان روشن شب بدون ماه ضبط کرده و ببیند. اما همتای فول اچ دی آن با وضوح ۰٫۰۱۵ لوکس به صورت سیاه و سفید، به این معنی که پردازنده تصویر قدرت خود را بین تصاویر با وضوح بالاتر و قابلیت های نور کم متعادل می کند.

ضبط دوربین مداربسته در شب

کارخانه های Panasonic یا Sony دوربین های مداربسته خود را با فناوری نمونه گیری افزایشی Wide Super Dynamic ، به حدود ۰٫۰۱۳ لوکس رسانده اند. اگرچه این دوربین های مداربسته هر کدام چند هزار دلار هزینه روی دست شما میگذارند، اما تعدادی ویژگی حرفه ای را ارائه می دهند و می توانند بدون نیاز به سنسور های فروسرخ گرمایی یا لامپ های فرو سرخ تصاویر را به طور موثر در شرایط شب ثبت کنند. برخلاف دوربین های مدار بسته درجه معمولی که ممکن است چند سال دوام بیاورند، ثابت شده است که این دوربین های مداربسته ویژه می توانند برای چند دهه دوام بیاورند.

فروخ سرخ و منابع دوربین مداربسته

در سال های اخیر فناوری فروسرخ نه تنها بهبود یافته است، بلکه به عنوان یک راه حل به صرفه توسط تولیدکنندگان اقتصادی دوربین مداربسته به دوربین ها اضافه شده است. استفاده از فناوری فروسرخ به تولیدکنندگان این امکان را می دهد که از لنزهای ساده تر، ارزان تر و کارگشاتر استفاده کنند.

این نکته قابل توجه است که بگوییم امنیت محیط تحت نظارت سیستم های مداربسته نیاز به نظارت شبانه روزی شبانه روزی دارد و راه حل های اقتصادی جدید این کار را با وجود برخی محدودیت ها ممکن می سازد. لامپ های فروسرخ این دوربین های مدار بسته به آنها این امکان را می دهد که در تاریکی مطلق ببینند. توجه کنید که باید دانست بُرد و پرتاب نور این LED های فروسرخ معمولاً به فاصله کمتر از ۳۰ فوت محدود می شوند. دلیل این محدودیت به دلیل نحوه عملکرد لامپ های فروسرخ است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *