نصب دوربین مداربسته در محل

فرق دوربین مداربسته ثابت و دوربین مداربسته PTZ در چیست؟

فرق بین دوربین مداربسته PTZ با دوربین مداربسته در چه است؟ با ما در دوربین مداربسته کوروش همراه باشید تا تفاوت اصلی دوربین مداربسته PTZ با سایر دوربین ها و نحوه کار با دوربین مدرابسته PTZ را یاد بگیرید

تفاوت دوربین مدار بسته ثابت با PTZ

دوربین مداربسته ثابت چیست؟

دوربین مداربسته ثابت، دوربین مداربسته ای است که در یک موقعیت تنظیم شده است. قادر به حرکت در زوایا نبوده مگر اینکه اپراتور به طور فیزیکی جهت خود لنز یا جهت دوربین مداربسته را عوض نماید. یک نصاب دوربین مداربسته در محل حاضر می شود و با توجه به تخصص و تجربه خود تشخیص می دهد که کدام نقطه باید مورد توجه قرار گرفته و دوربین را به همان سمت تنظیم می کند.

نصب دوربین مداربسته در محل

دوربین مداربسته PTZ چیست؟

دوربین های مداربسته PTZ به اپراتور این امکان را می دهد که لنز دوربین مداربسته را با به کارگیری نرم افزار های VMS حرکت دهد. بدیهی است که دوربین های مداربسته ثابت می تواند مقرون به صرفه تر باشد، اما سیستم های نظارتی PTZ محدوده پوشش فراتری از یک نقطه ثابت به کاربر ارایه می دهد. بسته به نحوه نصب دوربین مداربسته، یک دوربین پی تی زد می تواند تا ۳۶۰ درجه پوشش و توانایی بیش از ۳۵ برابر زوم را ارائه دهد.

نحوه کار دوربین مدار بسته PTZ

اکثریت قریب به اتفاق دوربین های مداربسته PTZ نصب شده که امروز در مکان های مختلف میبینیم همچنان دوربین های NTSC آنالوگ هستند. چرا که هنوز برای نظارت فعال بر روی یک منطقه تحت پوشش در حال کار می باشند. این دوربین ها می توانند به رمز گذار های ویدیویی دیجیتال متصل شوند تا سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنند. بنابراین منبع تامین توان این دوربین های مداربسته برای ادامه کار و حرکت و همچنین تامین توان رمز گذار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

دوربین مداربسته پلیس

در دوربین های پی تی زد اولویت بالایی برای نظارت تصویری فعال و در لحظه وجود دارد. به همین ترتیب انعطاف پذیری بیشتری را هم در یک منطقه انتخابی ایجاد می کنید.  موقعیت مورد نظر ثابتی را می توان در هر مکانی در پوشش ۳۶۰ درجه این دوربین های مداربسته تثبیت نمود. حتی اگر  لنز این دوربین ها روی زاویه وسیع (Wide) ثابت شده باشد و فقط  بتواند حدود ۵۰-۶۰ درجه پوشش افقی را ارائه دهند، قابلیت زوم قدرتمند انعطاف پذیری را برای هدف قرار دادن نمایی خاص فراهم می کند.

به عنوان مثال، یک دوربین PTZ Pelco ، Axis ،Panasonic یا Sony که در یک تقاطع نصب شده است ممکن است دارای قابلیت زوم بوده تا بتواند آنچه را که در تقاطع بعدی اتفاق می افتد (با دید واضح) و بدون نیاز به جابجایی دوربین مداربسته ثبت کند.

تمایز دوربین های پی تی زد با دیگر دوربی های مداربسته

دوربین های مداربسته مگاپیکسلی PTZ عملکرد مکانیکی همانند دوربین های مداربسته آنالوگ ارائه می دهند. در عین حال ریز پردازنده های داخلی این دوربین های مداربسته  توان مورد نیاز برای تولید نه تنها یک تصویر دیجیتال ثابت با وضوح مگاپیکسل در نور کم، بلکه برای ادامه کار دوربین و چرخش و تغییر زاویه آن را نیز دارد. امروزه بزرگنمایی این دوربین های مداربسته به درخواست اپراتور دوربین های مگاپیکسلی توانایی ارایه پیکسل های بیشتری و در نتیجه جزئیات بیشتری را دارد که می تواند تصاویر با وضوح بالاتر و بزرگنمایی دیجیتالی بر روی پیکسل ها، نمونه برداری افزایشی و دیگر ویژگی ها را به خوبی انجام دهد.

نظارت شهر با دوربین

به طور معمول این ویژگی های دوربین های مداربسته دیجیتالی PTZ به خوبی تا فاصله خاصی کار می کنند که باعث افزایش وضوح تصویر می شود. این فاصله بسته به تعداد مگاپیکسل منحصر به فرد است. طبیعتا می توانید روی یک دوربین ۵ مگاپیکسلی بزرگنمایی کرده و تصاویر بهتری نسبت به یک دوربین ۲ مگاپیکسلی به دست آورید، زیرا پیکسل های بیشتری برای کار وجود دارد.

اما ارزش واقعی این دوربین های مداربسته در نظارت فعال آنها نیست بلکه در فیلم های بایگانی شده است که برای موارد قانونی استفاده می شود. مرور ویدئوهای ضبط شده هنگامی که فیلم دارای تعداد پیکسل بیشتری باشد، تصاویری با کیفیت بهتر برای شناسایی بهتر افراد، وسایل نقلیه، چهره ها و پلاک ها ارائه می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *