حل مشکل دوربین مداربسته

عیب یابی سیستم دیجیتالی دوربین مداربسته (DVS)

عیب یابی سیستم دوربین مداربسته

هرچه سیستم پیچیده تر باشد مسیر عیب یابی پیچیده تر است و نیاز به تصور یک “نمای سه بعدی” از آن برای حل مشکل در ذهن تعمیر کار می باشد. هر سیستم پیچیده ای که شامل عناصر مکانیکی، الکتریکی و نرم افزاری باشد، برای عیب یابی به یک فرآیند تفکر سه بعدی نیاز دارد. زیرا آنچه به نظر می رسد که یک مشکل مکانیکی است، در واقع ممکن است یک مشکل نرم افزاری باشد.

حل مشکل دوربین مداربسته

به عنوان مثال، یک دوربین آنالوگ از راه کابل کواکس به یک رمزگذار ویدیویی دیجیتال با سیم کشی ۱۸AWG برای کنترل PTZ و برق متصل می شود. برنامه VMS توسط کاربر اجرا و دیده می شود که از پیچیدگی سیستم پشت صحنه اطلاعی ندارد. هنگامی که یک دوربین مداربسته در سیستم ارتباط خود را با VMS از دست می دهد، لزوماً به این معنا نیست که دوربین دچار نقص نشده است. این رمزگذار است که با سیستم VMS ارتباط دارد، نه دوربین. مشکل می تواند به دلیل خرابی دوربین یا از دست دادن توان الکتریکی آن، خرابی رمزگذار یا از دست دادن توان الکتریکی کابل های اترنت، پورت ها، سوئیچ ها، کلید ها، ترانس ها و غیره باشد.

حالت های قطع تصویر دوربین مداربسته و راه حل آن

چنانچه اپراتور VMS و نرم افزار مدیریت دوربین مداربسته  اعلام کند که هیچ تصویری از دوربین های مداربسته خود ندارد، در اینجا اولین قدم این است که در یابید آیا همه اجزا به درستی تغذیه می شوند یا خیر.  بسته به محل نصب دوربین مداربسته ممکن است مشکلات برقی خارج از مراحل نصب و کنترل وجود داشته باشد که مشکل را متوجه جای دیگری می کند. اگر ساختمان به کلی بی برق شده باشد کار زیادی نمی توان انجام داد، مگر اینکه برق سیستم را  از جای دیگری فراهم کرد یا منتظر برق رسانی مجدد باشیم.

اگر دوربین مداربسته و رمزگذار برق داشته باشند، گام بعدی در عیب یابی راه اندازی مجدد سیستم است. اگر پس از راه اندازی دوباره، دوربین مداربسته به حالت آنلاین بازگردد و دوباره در VMS ظاهر شود. اقدام بعدی این است که بخواهید علت خرابی دوربین را پیدا کنید تا در آینده از این مشکل جلوگیری شود.

نرم افزار مدیریت دوربین مداربسته

اگر دوربین مداربسته آنلاین نشده اما در VMS ظاهر می شود، سعی کنید با استفاده از رابط وب و یا Telnet به رمزگذار وارد شوید. برخی از رمزگذارها همچنین یک رابط FTP برای دسترسی به رمزگذار ارائه می دهند. اگر هر یک از این موارد موفقیت آمیز باشد و تصویر موجود شد، مشکل به رمزگذار VMS یا  شبکه مربوط می شود.

در این حالت ممکن است ترافیک موجود در شبکه مانع از اتصال رمزگذار به VMS شود. افزایش ولتاژ ممکن است به دوربین و یا رمزگذار آسیب برساند که در صورت قطع شدن کلید قطع کننده یا آسیب منبع تغذیه (به عنوان مثال ، در صورت برخورد صاعقه) می توان آن را بررسی نمود.

رایج ترین مشکلات در نرم افزار سیستم مداربسته

نرم افزار ممکن است از جهات مختلف دچار مشکل شده باشد، اما دو مورد رایج آن عبارتند از:

  • پچ های نرم افزاری
  • ارتقا نرم افزاری VMS که ممکن است به بروز رسانی سیستم عامل دستگاه نیز مربوط شود.

باز هم باید بدانید که پیچیدگی یک سیستم DVS با استفاده از اجزای مختلف، راه را برای ناسازگاری ها و انحرافات ظریف که هرگز در آزمایشگاه QA ظاهر نشده باز می گذارد. اتصالات کابل  نیز باید مورد توجه قرار گیرند. کابل ها، کانکتورها و پورتها را در همه روترها و سوئیچ ها دوباره چک کنید.

حل مشکل دوربین مداربسته

حال به عنوان مثال چگونه کابلها می تواندد موجب بروز مشکل در سیستم مداربسته شوند؟ در زیر چند مثال برای شما زدیم:

  • تاثیرات آب و هوا
  • پاشیده شدن آب
  • افتادن کابل روی بخاری و ذوب شدن
  • افزایش ولتاژ در یک سوئیچ
  • تعمیر و نگهداری کابل را به درستی انجام نشده باشد
  • شخصی یک سری کابل های غیر مرتبط را قطع کرده و کابل شما را نیز ناخواسته قطع کرده
  • نصب شخص نابلد موجب آسیب به اجزای سیستم مداربسته و آسیب ناخواسته به کابل ها شده
  • سرکابلهای ضعیف
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *