تبدیل آنالوگ به دیجیتال

سیستم دیجیتال و آنالوگ چیست؟ | بررسی سامانه دیجیتال و آنالوگ

حتما برای شما هم سوال پیش آماده که تفاوت اصلی آنالوگ و دیجیتال در چه موردی است. با ما همراه باشید تا نگاهی به تاریخچه و ایجاد آنالوگ و تبدیل آنالوگ به دیجیتال داشته باشیم. یک بار برای همیشه تفاوت این دو مورد را بخوانید.

فرق بین ویدیو دیجیتال و آنالوگ

تفاوت میان ویدیو های دیجیتال و آنالوگ در روش تحویل آن می‌ باشد. ویدیو دیجیتال از تمام قوانین دیجیتالی پیروی کرده و مقادیر ویدیویی را به داده های باینری و صفر و یکی که با پالس های الکترونیکی ولتاژ پایین روی سیم های مسی یا پالس های نوری روی بستر فیبر نوری ارائه می شود تحویل می دهد. هر چیزی را که نیاز به تبدیل شدن به اعداد باینری دوویی داشته باشد به وسیله ریز پردازنده ها داده های آن را به صورت صفر و یک روشن خاموش ذخیره میکند.

ویدیو دیجیتال لزوما بهتر از ویدیو های آنالوگ سنتی نمیباشد که در دوربین مدار بسته استفاده می شود. اما تحویل و انتقال آن بسیار آسان تر بوده و همچنین فشرده سازی بیشتر و پهنای باند کمتری را اشغال میکند. ویدیویی آنالوگ شکل موجی است که به صورت ذاتی می‌ تواند توسط تداخل با امواج محیطی طبیعی یا مصنوعی خراب شده تغییر کند. در حقیقت به این خاطر که هر شکل موج نویز به شکل موج ویدیویی شباهت دارد تشخیص اینکه شکل موج نویز است یا سیگنال اصلی مشکل می باشد. کسانی که هنوز با آنتن های قدیمی خرگوشی کار می کنند اغلب با این تداخل سیگنال روبرو  شده اند.

فرق بین آنالوگ و دیجیتال

ویدیو های دیجیتال از منطق محض ریاضی که از تکنیک های فشرده سازی موثرتر برای ارائه داده های بیشتر کار می گیرند. با گسترش اینترنت، ویدیو دیجیتالی نیز اکنون جهانی شده  و بر خلاف فیلم های آنالوگ که دارای چندین استاندارد هستند، ویدیو های دیجیتالی عموماً با استاندارد NTSC و PAL و طیف فرکانس رادیویی سرعت پایین RF برای تحویل بوده و فقط با پهنای باند محدود می گردند.

سیستم آنالوگ در ژاپن و آمریکا

در ژاپن از پهنای باند ۲۰ مگاهرتز برای تلویزیون آنالوگ کار می‌ گیرند که سه برابر پهنای باند ایالات متحده می باشد. این پهنای باند بالای ژاپن امکان پخش HDTV از کانال های آنالوگ سنتی ارتباط ویدیویی را برای پخش کننده‌ های ژاپن ایجاد می کند. طیف RF که در ایالات متحده رایج است به ۶ مگاهرتز محدود میباشد. ایالات متحده برای قرار دادن داده های بیشتر در آن پهنای باند (۱۰ کانال دیجیتال در یک کانال آنالوگ با همان پهنای باند) نیاز به کارگیری فناوری دیجیتال برای انتقال فیلم های HD داشت.

حافظه آنالوگ و دیجیتال

همانگونه که می‌ دانید همگرایی رسانه‌ های دیجیتال می‌ تواند یک رابط چند رسانه ای ایجاد کند که بی‌ شباهت به اینترنت نبوده و از راه تلویزیون ارائه می گردد. بر پایه مطالعه اداره تلویزیون TVB.ORG بیش از ۱۱۵ میلیون خانوار امریکایی (که ۹۸ درصد جمعیت آمریکا می شود) کاربر تلویزیون بوده در حالی که تنها ۶۴ درصد آنان به رایانه و اینترنت دسترسی دارند. در آن گروه فقط ۴۲ درصد از پهنای باند کار می گیرد ( بقیه هنوز کاربر باند کوچک ۵۶ کیلو هستند). تلویزیون دیجیتال می تواند برتری های شبکه را برای ۳۴ درصد از آمریکایی‌ ها که دسترسی به داده‌ های آنلاین ندارند، و پهنای باند را برای ۵۸ درصد آمریکایی‌ ها که هنوز با باند کوچک کار می کنند فراهم کند.

به گفته جان بارت مدیر پارک تحقیقاتی ASSOCIATE که یک شرکت تحقیقاتی در زمینه زندگی دیجیتال می باشد، چنانچه به اینترنت دسترسی نداشته باشید از نظر اقتصادی جزو محرومان خواهید بود.

آنالوگ به دیجیتال

درک تغبیرات عمیق در روش برقراری ارتباطات ما وقتی به تغییر انتقال ویدیو در دهه گذشته می‌ نگریم آسان می باشد. پیش از شبکه دیجیتال و دریافت ویدیو دوربین از اینترنت و ارتباطات محدود به همان استاندارد هایی بود که تقریباً یک سده پیش گسترش یافته بود. با به کارگیری سیگنال آنالوگ تنظیم شده توسط کمیسیون ارتباط فدرال FCC برای ایمن سازی و محافظت انتقال سیگنال از ربوده شدن یا خراب شدن آن این سیگنال ها به تلویزیون شما وارد می شدند. از همین سیگنال ها برای نوارهای مغناطیسی و ضبط ویدیو کاست به کار گیری شد و پس از آن برای دی وی دی دیجیتالی گردید.

سیستم آنالوگ

با این حال ویدیو، نخستین رسانه آنالوگی نبود که به رسانه های دیجیتالی تبدیل شد. آهنگ ها و صنعت موسیقی در آغاز با صدور آلبومهای ضبط شده با همان روشی که توماس ادیسون در ۱۸۷۷ نوآوری کرده بود منتشر می‌ شد. در سال ۱۹۱۱ استوانه های ضبط شده با دیسکت های ضبط شده جایگزین گردیدند. سال ‌های پایانی سده بیستم بود که دیسک های ضبط وینیلی با یکدیگر رقابت داشتند.

نتیجه گیری

اگرچه دیسک های فشرده سی دی در سال ۱۹۸۲ معرفی شدند اما نظریه پشت آن را می‌ توان به مهندس انگلیسی که در سال ۱۹۴۳ نوآوری مدل اصلی آن موج کد پالسی PCM نسبت داد. تفاوت میان کیفیت نوار کاست و سی دی مانند نوار کاست ویدیویی و دی وی دی می باشد. به زبان ساده هنگامی که سیگنال آنالوگ را دیجیتال می کنیم این فرایند شامل فیلترها و کمی سازی هایی برای تولید بهترین نتیجه ممکن می باشد. اگر چه صنعت موسیقی در آغاز جایگزین دیجیتالی برای سامانه های آنالوگ قدیمی معرفی کرد، اما برتری های آن بسیار بیشتر از اهمیت کیفیت آن بود. دستگاههای پخش دیسک از جمله سی دی پلیر یا دی وی دی پلیر قطعات کمتری داشتند و همچنین دارای برد مدار چاپی دیجیتالی بودند که طول عمر بیشتری نسبت به همراه ها و قطعات آنالوگ داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *