خرابی دوربین مداربسته در باران

تاثیر آب و هوا بر دوربین مداربسته | نصب دوربین مداربسته در فضای باز

یکی از مشکلاتی که صاحبان و نصاب های دوربین مداربسته با آن درگیر هستند، آب و هوای محل مورد نظر و تاثیر مستقیمی که بر دوربین مداربسته میگذارد است. در این مقاله تاثیر انواع آب و هوا و خرابی های دوربین مداربسته در آب و هوا های مختلف را بررسی می کنیم.

ضرر آب و هوا بر دوربین مداربسته

در طول سال های فعالیت دوربین های مداربسته در فضای بیرونی و انواع آب و هوا مثل باران، برف، تگرگ، بارش و هر نوع شرایط آب و هوایی که بر کار دوربین های مداربسته اثر بگذار وجود ندارد. بلکه باقی مانده های ناشی از بارش ها است که بر روی شیشه و طلق دوربین مانده و از دید مناسب دوربین جلوگیری می کند. این باقیمانده ها می توانند به یک کابوس بزرگ تبدیل شود. به طوری که پیش بینی بارش باران یا برف باعث ایجاد ترس در کسانی که از دوربین ها مراقبت می کنند می شود. آن هم نه برای برای برف روبی یا لغزنده بودن جاده ها، بلکه برای شیشه و طلق دوربین های مداربسته که کثیف می شود. به خصوص نصب دوربین مداربسته در رشت که آب و هوایی همیشه بارانی دارد.

دوربین مداربسته در برف

مقاومت دوربین مداربسته در انواع آب و هوا

بسیاری از دوربین مداربسته دام (دوربین های Bosch ، Pelco ، Axis ، Sony و غیره) یک پوشش رزینی مقاوم در برابر آب یا حتی برف پاک کن برای کمک پاک کردن آب باقی ماندن آن روی شیشه و طلق دوربین های مداربسته ارائه می دهند. اما اینها آپشن به حساب می آیند و جزو ویژگی‌ های اصلی و استاندارد دوربین مداربسته نمی باشند. در این موارد، آب و هوای محل باید در طول مدت زمانی  مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود آیا ویژگیهای جدیدی باید به دوربین های مداربسته اضافه شود تا از مشکلات دید در هنگام تغییر فصل جلوگیری شود یا خیر.

نصب دوربین مداربسته در باران و برف

یکی از بهترین راه ها برای تعیین اینکه آیا دستگاه های پیشنهادی با ویژگی های مورد نظر قادر به برآوردن نیازها هستند این است که به سایر تاسیسات و دستگاه هایی که در محیط بیرونی و در معرض مستقیم تاثیر آب و هوا هستند نگاه انداخته و آنها را بررسی کنید. انجام این کار ممکن است بینشی در مورد نحوه انجام بهتر و استفاده از لوازم جانبی یا افزودنی ها ارائه دهد.

خرابی دوربین مداربسته در باران

مشکلاتی نیز وجود دارد که هنگام آزمایش در آزمایشگاه دیده نمی شوند. به عنوان مثال محفظه های دوربین با مشخصات مناسب برای کارگیری در فضای بیرونی، لزوماً به معنای به کار گیری آن بیرون از خانه در کنار دریاچه شیکاگو و در هوای سرد و زیر صفر فوریه نیست. هر محفظه در فضای باز برای دوربین های مداربسته نظارت تصویری حرفه ای بایستی دارای یک فن برای خنک کنندگی در تابستان و یک گرم کننده کوچک برای گرم کردن دوربین مداربسته داشته باشد.

ذوب هر یخی که ممکن است روی محفظه، درون آن و یا روی طلق و شیشه دوربین مداربسته قرار داشته باشد اقدام کند. تفاوت قابل توجهی میان آزمایش دستگاه ها در آزمایشگاه و آزمایش آنها در دنیای واقعی وجود دارد و  تنها راه برای جلوگیری از شکست اجرا برنامه و تمام پروژه ، آزمایش دوربین های مداربسته در محیط های پیشنهادی مورد نظر پیش از نصب آن برای مشتری می باشد. همیشه بهتر است مشخصات همه تجهیزات، دستگاه ها و دوربین های مداربسته و سایت های پشتیبانی را بررسی کرده و در صورت امکان از یک مهندس مشاور و نصاب دوربین مداربسته  بخواهید تا مراحل آزمایش و نصب را توضیح دهد.

قاب محافظ دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته، انکودر ها و حتی دستگاه های تحت شبکه را می توان درون محفظه یا قاب های سخت قرار داد. این محافظ به گونه ای طراحی شده اند که دمای بالا و پایین را فراتر از مشخصات دستگاه ها در شرایط عادی تحمل می کنند. هر زمان که تجهیزات الکترونیکی را در مکان های با درجه حرارت بالا یا زیر صفر نصب می کنید. بهتر است این محفظه ها را برای عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر دوربین های مداربسته در نظر بگیرید.

محافظ دوربین مداربسته

با این حال اگرچه قطعات و دستگاه های الکترونیکی در هوای سرد بهتر از هوای گرم عمل می کنند. اما تغییرات چشمگیر در آب و هوای زیر صفر می تواند باعث یخ زدگی شده. که با ایجاد رطوبت، می تواند برای تجهیزات الکترونیکی مضر بوده یا مشکلات و خرابی های نهفته ای را ایجاد کند. همچنین گرمای شدید نیز می تواند دستگاه های الکترونیکی که وظیفه اجرای نرم افزار ها را بر عهده دارند با مشکل رو به‌ رو کند. همانگونه که هر رایانه ای که بیش از حد گرم می شود دچار مشکل در کارکرد و یا خرابی می شود. بهترین روش هنگام اجرا و نصب سیستم هایی با تجهیزات گران بها ارائه سیستم سرمایش و گرمایش (بیرون و درون محفظه‌ ای) به همراه آنها است. تا سخت افزار این تحهیزات را در دمای ثابت تری نگه داشته و در نتیجه عمر آنها افزایش یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *